انجمن نجم شمالبارش شهابی برساووشی 1395
بارش شهابي برساووشي يكي از معروفترين بارش هاي شهابي ساليانه است كه در حوالی 22 مرداد به اوج فعاليت خود مي رسد. نخستين گزارشهای رصد اين بارش به بيش از 2000 سال پيش بر مي گردد كه در شرق دور(چين،ژاپن و ...) ثبت شده است. دنباله دار منشاء بارش برساووشي دنباله دار سويفت-تاتل است كه در سال 1862 توسط لوييس سويفت از نيويورك و هورس تاتل از رصدخانه هاروارد كشف شد. چند سال پس از كشف اين دنباله دار بود كه «شياپارلي» با كمك محاسباتش نشان داد كه دنباله دار سويفت-تاتل منشاء بارش شهابي است. اين اولين بار بود كه ارتباط بارش شهابي و دنباله دار به اثبات مي رسيد. افزايش فعاليت بارش برساووشي در سالهاي 63-1861 تاييد كننده اين مطلب بود. دوره تناوب دنباله دار سويفت-تاتل حدود 130 سال است و آخرين بار در اوايل ده 1990 به حضيض خود رسيد و این عامل باعث شد که در سالهاي 1992و 1991 تعداد شهابهای قابل مشاهده آن افزایش یابد. اما در سالهاي بعد بارش برساووشي به فعاليت معمول خود ادامه داد تا اينكه همانطور كه انتظار مي رفت در سال 2004 مجدداً چشمگیر شد. اما در سالهاي اخير بارش شهابي ظهوری معمولي داشته است و بايد منتظر افزايش فعاليت آن در سال 2028 بمانيم.
بارش شهابی برساووشی95

امسال چه خبر؟
بارش شهابي برساووشي 27 تير هر سال همزمان با برخورد زمين با توده ذرات فعال مي شود و تعداد شهابهاي آن به تدريج افزايش مي يابد تا در حوالي 22 امرداد به اوج خود مي رسد. در اين هنگام زير آسمان تاريك مي توان شاهد حدود 40 شهاب در ساعت بود. پس از آن تعداد شهابها به تدريج كاهش مي يابد تا اينكه در 3 شهريور با خروج زمين فعاليت آن به پايان مي رسد.
بارش شهابی برساووشی95

امسال اوج اصلی بارش شهابي برساووشي در بعدازظهر 22 امرداد 1393 پيش بيني شده است. اوج بارش چندين ساعت طول مي كشد و رصدگران مي توانند از اواخر شب قبل براي رصد اقدام كنند. كانون بارش در ساعت 11 شب از سمت شمال شرق طلوع مي كند و تا صبح در بالاي افق قرار خواهد داشت. امسال یک اوج دوم نیز در صبحگاه 22 امرداد پیش بینی شده است و پژوهشگران اعتقاد دارند که احتمالا ZHR بارش برساووشی در بهترین زمان به 150 نیز برسد. امسال در شبهای اوج بارش ماه حدود ساعت 1:30 بامداد غروب می کند بنابراین بهترین ساعت برای رصد و ثبت بارش بعد از غروب ماه تا قبل از روشن شدن آسمان است. بنابراین بهترین شبها برای رصد و ثبت بارش شهابی برساووشی بعد از بامداد 22 یا بامداد 23 امرداد است. تعداد شهابهای قابل مشاهده به صورت توانی با حد قدر آسمان ارتباط دارد بنابراین رصدگاه خود را در محلی تاریک انتخاب کنید.
بارش شهابی برساووشی95

نمودار تغييرات تعداد شهابهاي برساووشي سال 1394(ماخذ www.imo.net)

رصد و ثبت بارش شهابي
اختر شناسان بارش های شهابی را با روش های مختلفی همچون رصد مرئی، راديويی يا تصويربرداری ويدئويی و حتی با تلسکوپ ( در برخی از بارش های کم شمار ) بررسی می کنند. در اولین شماره خبرنامه آتش گوی، در مورد شیوه رصد و تکمیل فرم داده های مرئی بارش شهابی توضیحاتی ارائه شد. در شماره دوم آتش گوی نیز مطلبی مورد شیوه ساخت گیرنده رادیویی شهاب ها منتشر شد.

همكاري هاي بين المللي
زماني رصد و ثبت بارش‌هاي شهابي ارزش علمي قابل توجه‌اي پيدا مي كند كه با داده هاي ديگر گروهها ادغام شود. در اين صورت است كه مي توان به نتايج قابل قبولي دست پيدا كرد. مراكز و سازمانهاي بين المللي وجود دارند كه با جمع آوري داده‌هاي رصدي شهابها به تجزيه و تحليل جهاني آنها مي پردازند. يكي از معروفترين آنها سازمان بين المللي شهاب(International Meteor Organization) است. در بارش هاي شهابي مختلف، رصدگران خلاصه داده هاي خود را در فرم هاي مخصوص وارد مي كنند تا در نهايت با استفاده از آنها نتايج علمي مورد نظر به دست آيد.
بارش شهابی برساووشی95

پراكندگي رصدگران بارش شهابي برساووشي 1394 كه با IMO همكاري كرده‌اند
(ماخذ http://imo.net/live/perseids2015 ).

در بارش شهابي برساووشي سال گذشته، 363 رصدگر از 37 كشور مختلف‌ داده‌هاي خود را ارسال كردند كه 37 نفر از آنها از ایران بودند. امسال نيز علاقمندان مي توانند در اين برنامه مشترك رصدي همكاري داشته باشد.

امیر حسن زاده


نظرات: (0)
ارسال نظر جدید
نام 
ایمیل 
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

کد:
عکس خوانده نمی شود

کد امنیتی را وارد کنید: