انجمن نجم شمال'گزارش برگزاری همایش نجم شمال-امرداد94

نخستین همایش ماهانه نجم شمال در بعد از ظهر جمعه 16 امرداد در سالن سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی واقع در میدان انتظام رشت برگزار شد.
در این همایش سخنرانی ها در دو بخش عمومی و تخصصی توسط اساتید ایراد گردیدند ؛ همچنین به گزین هایی از نماهنگ های نجومی زیبایی که در نظر گرفته شده بود بعد از هر سخنرانی به نمایش گذاشته شد. مسئولین برگزاری مسابقه ای را نیز برای این نشست در نظر گرفتند برای همین بعد از هر ارائه، سوال مربوط به هر بخش نیز مطرح گردید.
اولین لحظات این برنامه با نوایی از قرآن مجید و سپس سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد، سپس آقای همتی در مورد اهداف برگزاری این همایش و همایش های بعدی سخن گفتند که اطلاع رسانی صحیح وقایع و رویدادها، آموزش و ترویج دانش ستاره شناسی را از مهمترین اهداف برشمردند. سپس در آغاز بخش عمومی این نشست، جناب آقای حسن زاده سخنرانی خود را با عنوان ابعاد اجرام و عالم هستی ارائه کردند. پس از ارائه، ایشان لحظاتی را نیز برای پاسخگویی به پرسش های حاضرین اختصاص دادند؛ همچنین در آخر این سخنرانی طبق برنامه ی ذکر شده سوالی برای مسابقه از مباحث این بخش نیز طرح شد.
سخنرانی دوم در بخش عمومی را جناب آقای همتی با مبحثی با محوریت مهم ترين خبرنجومی- فضايي ماه گذشته و بررسی دبدار كاوشگر فضايي افق هاي نو با پلوتو ارائه کردند. ایشان در بحث خود معرفی منظومه ی پلوتو، اهداف مأموریت کاوشگر و نتایج دیدار آن با پلوتو سخنانی ایراد نمودند سپس فیلم کوتاهی در این خصوص پخش شد.
آخرین قسمت از سخنرانی بخش عمومی را نیز جناب آقای همتی بر عهده داشتند که عنوان ارایه ی ایشان نجوم بی تلسکوب بود.
ایشان نیز مدتی را با پاسخ گویی به پرسش های حاضرین گذراندند و بعد از آن نیز سوالی دیگر برای مسابقه خدمت شرکت کنندگان مطرح شد.
بعد از زمان کوتاهی که برای استراحت و همچنین پذیرایی از حضار اختصاص داده شد، مربیان آموزش سازمان آتش نشانی آموزش عملی خود را برای شرکت کنندگان در محوطه ی فضای باز سازمان به انجام رسانیدند.
شرکت کنندگان بعد از آن مجدداً در سالن همایش حاضر گردیدند. آخرین بخش همایش که تنها قسمت تخصصی در نظر گرفته شده برای همایش بود نیز توسط جناب آقای حسن زاده با عنوان ویژگي های بارش شهابي برساووشي امسال و بررسي وضعيت و موقعيت توده شهابواره اي اين بارش را ارائه گردید پس از آن نیز مدتی از زمان همایش به جوابگویی پرسشگران گذشت و در انتهای آن آخرین سوال برای جمع مطرح شد.
پس از دیدن آخرین نماهنگ انتخاب شده جواب سوالات توسط کادر اجرایی جمع آوری شد و در همین حین جناب آقای همتی برای علاقمندان نجوم و فضا، از طرف موسسه ی علمی پژوهشی نجم شمال سخنانی را ایراد و پیشنهاداتی را ارائه کردند.
و در آخرین دقایق این همایش دو نفر از کسانی که پاسخ درست به سوالات داده بودند به قید قرعه انتخاب و جوایزی از طرف موسسه توسط جناب آقای وقوعی و آقای ستوده اعطا گردید. آخرین لحظات همایش نیز به عکس دسته جمعی شرکت کنندگان اختصاص یافت.

گزارشگر: زهرا سلطانی

'گزارش برگزاری همایش نجم شمال-امرداد94


نظرات: (0)
ارسال نظر جدید
نام 
ایمیل 
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

کد:
عکس خوانده نمی شود

کد امنیتی را وارد کنید: