انجمن نجم شمال



ترجمه و تالیف: زهرا سلطانی
ستاره شناسان با تلسکوپ های مستقر در زمین در حال گرفتن دیدگاه وسیع تری از کیهان هستند، آنها در سراسر آسمان در اطراف ستاره های نزدیک به جستجوی سیاراتی که به ما نزدیک تر هستند می پردازند. یک بررسی جدید که در روز چهارشنبه 12 نوامبر سال2015در مجله ی (Nature (1 به چاپ رسید اعلام کرده است سیاره ی جدیدی کشف شده که هم اندازه ی زمین است و تنها 39 سال نوری از ما فاصله دارد و این بدان معنی است که این سیاره می تواند بستر مناسبی برای دانشمندان باشد که بتوانند برای بررسی حیات و مطالعه ی سیارات با تلسکوپ های مستقر در زمین به جستجو بپردازند.
کشف یک سیاره ی فراخورشیدی جدید در همسایگی ما!
این تصویر که توسط هنرمندی بنام Dana Berry تهیه شده است سیاره‌ی خاکی GJ 1132b را در کنار ستاره‌ی کوتوله‌ی قرمزش نشان می‌دهد.

این سیاره نزدیک ترین سیاره سنگی به زمین نیست اما نزدیک ترین سیاره ی سنگی ای است که سایز آن تقریبا هم اندازه ی زمین است.
کشف یک سیاره ی فراخورشیدی جدید در همسایگی ما!
نامی که برای این سیاره انتخاب شده GJ 1132bاست که که با به کارگیری از شش تلسکوپ که در سه کوه متفاوت در شیلی مستقر هستند توسط برتا تامسون و همکارانش دردانشگاه هاروارد با استفاده از پروژه (MEarth (2 کشف شده است. این سیاره در واقع با بررسی و اندازه گیری نوسانات کمی نوری ستاره ی میزبانش آشکار سازی شده است. خورشید این سیاره که Gliese 1132 نام دارد یک کوتوله ی قرمز است که حدود پنج میلیارد سن دارد و مدار GJ 1132b به دور این ستاره شبیه به گردش ماه به دورزمین است طوری که همیشه یک رخ آن سمت ستاره ی مادری اش است.
کشف یک سیاره ی فراخورشیدی جدید در همسایگی ما!
ستاره‌ی سیاره‌ی GJ 1132b (Gliese 1132) بطورقابل توجهی کوچکتر از خورشید ما است. اعتبار عکس Nature.com/NASA/SDO

این سیاره قابل سکونت نیست چون توسط ستاره ی میزبانش سطح سوخته ای پیدا کرده است. این سیاره با قطر حدود 1.2 برابر زمین ممکن است دارای جو باشد. ستاره شناسان برای پیدا کردن یک سیاره،ستاره ی مادری آن را بررسی می کنند به این صورت که سیاره ای که از جلوی ستاره میزبانش حرکت می کند باعث افت نوری در منحنی نوری آن ستاره می شود.
ستاره شناس Zachory K. Berta-Thompson که یکی از نویسندگان این مقاله است می گوید "پیدا کردن آن بسیار سخت بود و به سختی در محدوده ی تشخیصی ما بود. اما این می تواند یک فرصت مطالعاتی خوب و بی سابقه باشد که قادر است اطلاعات زیادی در مورد ویژگی های سیارات سنگی در اطراف ستاره های دیگر به ما بدهد". او همچنین گفته است که "مطالعات بیشتر روی این سیاره جدید به حل و فصل اینکه چنین سیاراتی می توانند جو درخودشان داشته باشند و اینکه دارای پتانسل حیات باشند کمک خواهد کرد".
این تیم تحقیقاتی می خواهد از طریق تلسکوپ فضایی هابل و شاید در مدت زمان کوتاهی در آینده با استفاده از تلسکوپ فضایی جیمز وب که در سال 2018 راه اندازی می شود به بررسی این گونه سیارات بپردازد.

کشف یک سیاره ی فراخورشیدی جدید در همسایگی ما!
تلسکوب های واقع در رصد خانه ی Tololo در شیلی که با بررسی روشنایی ستاره ها در منظومه های نزدیک به جستجوی سیارات فراخورشیدی مشغولند.

این سیاره که کمی بزرگتر از زمین است سطح آن برای حفظ آب مایع بسیار گرم است. در واقع مدار این سیاره به ستاره اش خیلی نزدیک است که این میتواند دمای آن را تا حدود 232 در جه ی سانتیگراد برساند. این دما برای حیات بسیار زیاد است اما نسبت به سیارات سنگی ای که تاکنون شناخته شده اند خنک تر است و دانشمندان امیدوارند که بخاطر نزدیکی آن به ما بتوانند با تلسکوپ ها به تجزیه و تحلیل ترکیبات شیمیایی آن بپردازند.سیاره سنگی بعدی حدود سه برابر از این فاصله نسبت به ما دورتر است. دانشمندان گفته اند اول هدف ما پیدا کردن یک قل برای زمین بود اما یک قل برای زهره پیدا کرده ایم که احتمالا جوی شبیه به زهره دارد.
کشف یک سیاره ی فراخورشیدی جدید در همسایگی ما!
[center]برخی از ویژگی های این سیاره ی فراخورشیدی در عکس بالا آورده شده است،/center]
این سیاره بخاطر نزدیکی زیاد به ستاره اش بسیار گرم و شبیه سیاره زهره است، اما به سرعت می چرخد و می تواند جو قابل توجه ای نیز داشته باشد.
مطالعات جو یک سیاره برای جستجوی حیات یک پروژه سخت و بسیارمهم است یکی ازراه هایی که ستاره شناسان میتوانند ترکیبات شیمیایی و گازی سیارات را بررسی کنندازطریق عبور نور درلایه های جوی آنها است. ترکیباتشمیایی و مولکولهای داخلی متفاوت با انرژی های نوری متفاوتی در تعامل هستند در نتیجه هر مولکول یک اثر انگشت متفاوت دارد چیزی که ما آن را طیف نوری مینامیم. اما زمانی یک جرم بسیار دور باشد و صدها سال نوری از ما فاصله داشته باشدتقریبا این مطالعات و بررسی این افتراق نوری غیرممکن می شود.
و از این رو به نقل از Guardian این سیاره ی تازه کشف شده میتواندنمونه ی خوبی برای تحقیقات اخترشناسان در این زمینه باشد.
(1)
http://www.nature.com/nature/journal/v527/n7577/full/nature15762.html
(2) پروژه ای که متشکل از ۸ تلسکوپرباتیکبهپهنای ۴۰ سانتی‌متراست که درکوه‌های شیلی مستقراست که با استفاده از آنها به جستجوی نشانه ای از گذر سیارات زیست مند فراخورشیدی در اطراف ستاره های کوچک می گردد.

ویدیویی نیز از این کشف مهم منتشر شده است که در اینجا می توانید دریافت کنید.



منبع:
Nasa
Nature
www.washingtonpost.com
www.independent.co.uk
www.news.mit.edu


نظرات: (0)
ارسال نظر جدید
نام 
ایمیل 
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

کد:
عکس خوانده نمی شود

کد امنیتی را وارد کنید: