انجمن نجم شمالبه دلیل موقعیت کانون بارش، این بارش در نیمکره شمالی قابل رصد است. اين بارش به علت تعداد شهابهاي زياد و پرنور، مورد توجه بسياري از رصدگران است. كانون اين بارش تقريباً در تمام شب در آسمان است. فعالیت بارش جوزایی از 15 آذر شروع می شود و اوج آن در حوالي 23 آذر اتفاق مي افتد. فعالیت آن تا 27 آذر ادامه می یابد. نرخ ساعتی سمت الراسی آن، معمولاً حدود 120 است ولی در برخي از سالها به 160 نيز مي رسد. محاسبات مداري شهابواره‌هاي آن، نشان داده است كه منشاء اين بارش شهابي، سيارك فاتون(سیارک شماره 3200) است.
بارش شهابي جوزايي94

این سیارک مدار غیرمعمولی دارد و در حضیض مداری اش به فاصله 0/14 واحد نجومی از خورشید می رسد. سطح آن تیره است و مشابه سیارک های کربنی است. از نظر برخی خواص به دنباله دارها شباهت دارد و به همین دلیل این نوع سیارک ها به «دنباله دارهای صخره ای» موسوم هستند.
اوج بارش جوزایی امسال در اواخر شب 23 آذر اتفاق می افتد. خوشبختانه در این زمان نور ماه هم مزاحم رصد نخواهد بود. رصدگران با رعایت نکات ایمنی برای مقابله با سرما و به دور از نور شهر می توانند شاهد شهابهای درخشانی باشند.
بارش شهابي جوزايي94


نظرات: (0)
ارسال نظر جدید
نام 
ایمیل 
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

کد:
عکس خوانده نمی شود

کد امنیتی را وارد کنید: