انجمن نجم شمالدر صورت فلکی ثور یا گاو Taurus خوشه ی ستاره ای زیبایی خودنمایی می کند که خوشه ی پروین یا ثریا نام دارد و البته به هفت خواهران معروف است. این مجموعه ی ستاره ای شبیه به دب اصغر است ولی کوچک‌تر و فشرده‌تر از آن است که شش یا هفت ستاره در آن به وضوح دیده می‌شود. طبق اساطیر یونان باستان، خوشه ی پروین، هفت دختران اطلس نیرومند بودند که اوریون (شکارچی یا همان صورت فلکی جبار) به دنبالشان بود و برای نجات از دست وی، به صورت هفت کبوتر در آمدند.
خوشه ی ستاره ای پروین

امروزه می دانیم که خوشه ي زيباي پروین یا Pleiades مجموعه اي از حداقل 200 ستاره ي جوان، داغ و آبي رنگ است كه در فاصله ي حدود 370 سال نوري از ما جاي دارد (واحد سال نوري مسافتي كه نور با سرعت 300000 كيلومتر در ثانيه در مدت يك سال شمسي مي پيمايد يعني مسافتي حدود 9.5 تريليون كيلومتر!) البته آن یکی از نزدیک ترین خوشه های ستاره ای به منظومه ي شمسي محسوب مي شود. اين خوشه در آسمان در صورت فلگي ثور (گاو) جاي دارد و با چشم غيرمسلح فقط 6 يا 7 ستاره آن را مي توان رویت كرد.. پرنورترين ستاره ي اين خوشه، عقدالثريا (گردنبند ثريا) نام دارد.
خوشه ي پروين جزء خوشه هاي ستاره اي باز يا پراكنده محسوب مي شود. اين نوع خوشه هاي ستاره اي ستارگان کمی را شامل می شوند (حدود 100 تا 1000 ستاره) و غالباً ستارگان آن جوان و کم سن هستند. آنها معمولاً در صفحه ي کهکشان ها و از جمله در کهکشان خودمان راه شيري بوفور یافت می شوند. در فهرست مسیه این خوشه به شماره 45 ثبت شده است لذا به نام M45 نیز گفته می شود.
خوشه ی ستاره ای پروین

خوشه ی ستاره ای پروین

خوشه ی ستاره ای پروین

خوشه ي زيباي پروين در شب هاي آذر ماه ساعت حدود 22 شب تقريباً در حوالي سمت الرأس (بالاي سر) به صورت تجمع كوچكي از چند ستاره ي كم نور قابل مشاهده است.
خوشه ی ستاره ای پروین

لینک اطلاعات بیشتر:
http://messier.seds.org/m/m045.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Pleiades

موسسه نجم شمال آمادگی دارد فیلم و تصاویر عکسبرداری شده ی علاقه مندان و منجمان را از این سوژه ی زیبا با نام عکاس در سایت به نمایش بگذارد.
با آرزوی آسماني صاف و زيبا و رصدي موفق


نظرات: (0)
ارسال نظر جدید
نام 
ایمیل 
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

کد:
عکس خوانده نمی شود

کد امنیتی را وارد کنید: