انجمن نجم شمالصورت فلکی جبار (شکارچی)

کل آسمان به مناطقی که هرکدام نام یک صورت فلکی را برخود دارد تقسیم بندی شده است و در مجموع 88 صورت فلکی در آسمان وجود دارد.. هر صورت فلکی یا پیکرسماوی مجموعه ای از چند ستاره ی قابل مشاهده با چشم غیرمسلح است که در تخیل بشر نمایانگر شکل یک جسم یا شیء یا موجودی اسطوره ای یا افسانه ای است مانند: صورت فلکی های جبار، دب اکبر، مثلث شمالی، عقرب و ... .
در آسمان شفاف شب های زمستان میتوان به راحتی یکی از مشخص ترین صورت های فلکی آسمان شب را حتی در داخل شهر مشاهده کرد.. این صورت فلکی جبار یا شکارچی Orion نام دارد. در تصور مردمان باستان این صورت فلکی نمایانگر یکی از پهلوانان اسطوره ای است که گرزی در دست راست دارد و در دست دیگرش سپر یا جانوری مغلوب دیده می شود.
صورت فلکی جبار (شکارچی)

صورت فلکی جبار (شکارچی)

اولین بخشی از این صورت فلکی که نزد راصدان خودنمایی می کند سه ستاره نسبتاً پرنور است که در راستای یک خط فرضی مورب در کنار هم دیده می شوند. این سه ستاره نمایانگر کمربند جبار هستند کمی بالاتر و در سمت چپ این ستارگان، ستاره ی درخشان قرمز رنگی جلوه گری می نماید که ابط الجوزا (شانه ی جبار) نام دارد. در پایین ستارگان کمربند جبار و کمی متمایل به راست ستاره ی درخشان آبی رنگی دیده می شود که به رجل الجبار (پای جبار) مشهور است.
صورت فلکی جبار (شکارچی)

صورت فلکی جبار (شکارچی)

صورت فلکی جبار (شکارچی)

how-to-find-orion-the-hunter-constellation

به فاصله ی کمی در زیر ستارگان کمریند جبار نیز سه ستاره کمنور در یک خط فرضی و به سمت پایین دیده می شوند که ستارگان غلاف شمشیر جبار نام دارند. سحابی زیبای جبار که زایشگاه چندین ستاره است در نزدیکی این ستارگان کم نور جای دارد.. این سحابی ابرمانند به راحتی با یک دوربین دوچشمی یا تلسکوپ کوچک قابل مشاهده است.
صورت فلکی جبار (شکارچی)

سحابی زیبای جبار یا M 42

صورت فلکی جبار (شکارچی)

بهترین زمان مشاهده ی این صورت فلکی در آذر ماه ساعت 12 شب، در دی ماه ساعت 11 شب، در بهمن ماه 9 شب و در اسفندماه 8 شب می باشد که در ارتفاع خوبی در سمت جنوب آسمان خودنمایی می کند.
صورت فلکی جبار (شکارچی)


نقشه ی صورت های فلکی به صورت جداگانه
http://www.heavens-above.com/constellation.aspx?lat=0&lng=0&loc=Unspecified&alt=0&tz=UCT&con=And

نقشه ی آسمان
http://www.astroviewer.com/current-night-sky.php?lon=49.63&lat=37.3&city=Rasht&tz=IRST
http://www.heavens-above.com/skychart.aspx?lat=0&lng=0&loc=Unspecified&alt=0&tz=UCT

Web: www.nssri.ir
Telegram: @najmastronomy
Insta: najme_shomal_rasht
Eitaa: @NajmShomal / @najmeshomal1401


نظرات: (0)
ارسال نظر جدید
نام 
ایمیل 
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

کد:
عکس خوانده نمی شود

کد امنیتی را وارد کنید: